A teď už je jisté, že loňský úspěch svěřenci trenéra Michala Tonara staršího minimálně zopakují. Zvládli i druhé domácí semifinále se Zubřím, po vítězství 28:25 ovládli i celou sérii 3:1 na zápasy. O titul si to rozdají s Karvinou, která vládla české házené před érou plzeňského Talentu a teď se dere znovu na výsluní.

Klíčový pro vývoj série se ukázal první zápas v Zubří, který domácí ztratili v prodloužení, a v Plzni už si naopak postup pohlídal Talent. V neděli měl celý zápas navrch, v první půli vedl až o šest branek (17:11), i když soupeř i kvůli vyloučením na plzeňské straně po přestávce snižoval, nejblíž se dostal na dvě branky. Domácí brzy odskočili opět na šest branek a bezpečně dovedli utkání do vítězného konce.

„Větší bojovnost, touha po vítězství, trpělivost, lepší brankáři, výborná obrana,“ mohl pak trenér Tonar vypočítávat, co rozhodlo o postupu jeho svěřenců. „Myslím, že dnes jsme byli lepším týmem. Malinko škoda konce, ale tam už jsme věděli, že náskok šesti branek je velký. Ale jinak kluci plnili taktiku přesně tak, jak jsme chtěli,“ pochvaloval si plzeňský kouč.

Přitom se musel obejít bez srbské spojky Milana Ivančeva, který dostal v sobotu přímou červenou kartu, a protože už předtím jednu viděl i v základní části v Brně, měl disciplinární trest. „Měl jsem z toho obavy. Ale kluci věděli, o co jde. Že jsme ztratili kvalitní spojku a všichni ostatní musí přidat. A stalo se. Hlavně v obraně výtek bude velice málo,“ těšilo Tonara, jak se jeho tým vypořádal s absencí jednoho z klíčových hráčů.

Roli lídra na sebe vzal jeho syn Michal, autor sedmi branek. „Možná to byl jeho nejlepší zápas v play-off. Patřil k tahounům a tak by to mělo být. Kluci, kteří jsou v základu, to v těchhle situacích musí brát na sebe. Jsem rád i za něj, že se mu to povedlo,“ doplnil Tonar starší.

A teď už může začít spřádat plány na finálové souboje s Karvinou. „Asi to bude těžší soupeř než Zubří, je to finále. Ale ve čtvrtfinále jsme říkali, že Dukla bude těžký soupeř a dokázali jsme to ubojovat. To samé ze Zubřím, byl to velice silný soupeř a zase jsme to zvládli. Věřím, že se s Karvinou porveme o zlato,“ dodal plzeňský kouč.

Začíná se už o příštím víkendu v Karviné.